Radomianie dla Demokracji

Wniosek o nadanie trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy

Wniosek o nadanie trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy

Informujemy, że złożyliśmy na ręce Prezydenta Radosława Witkowskiego wniosek o nadanie trasie NS, od ronda Mikołajczyka do ulicy Szklanej w Radomiu –  imienia Andrzeja Wajdy. W tym celu powołaliśmy również  Społeczny Komitet Nadania Trasie N-S Imienia Andrzeja Wajdy do którego zapraszamy wszystkie Organizacje i osoby prywatne..

Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. Zdobywca Oscara, weneckiego Złotego Lwa, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, Europejskiej Nagrody Feliks i wielu innych.  
Od czasu premiery „Człowieka z marmuru” Andrzej Wajda był zaangażowany w działalność polityczną, wspierając ruch opozycyjny w komunistycznej Polsce, w tym wydarzenia sierpnia 1980 roku. W okresie pierwszej „Solidarności” wszedł w skład komitetu organizacyjnego IV „Solidarnościowego” Kongresu Kultury Polskiej, zainicjowanego przez środowisko solidarnościowe.

W 1988 roku był jednym z inicjatorów powołania Warszawskiej Rodziny Katyńskiej. W 1989 roku Andrzej Wajda z inicjatywy Lecha Wałęsy znalazł się wśród kandydatów do parlamentu rekomendowanych przez Komitet Obywatelski „Solidarność”, którego był członkiem. W wyborach do Senatu w okręgu suwalskim wygrał zdobywając ponad sto tysięcy głosów.

Był mocno związany z naszym miastem; od 1934 roku mieszkał w Radomiu tu uczęszczał do szkoły i zdał egzamin maturalny. Był jednym z inicjatorów powstania i darczyńcą Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Od 2001 roku jest Honorowym Obywatelem Radomia.

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom