Radomianie dla Demokracji

Informacja Społecznego Komitetu nadania trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy

Informacja Społecznego Komitetu nadania trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy

Od trzech lat czynimy starania o nadanie nowo budowanej trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy składając wnioski do Prezydenta. W odpowiedzi UM przesyłał informacje o braku możliwości wszczęcia postępowania ze względu na nieukończone prace przy budowie trasy.  23 stycznia, zawiązał się Społeczny Komitet nadania trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy, wnioskodawcy i wolontariusze naszeg Stowarzyszenia zbierali podpisy poparcia pod wnioskiem do Prezydenta Radomia.

Cieszy nas dzisiejsza informacja, że wkrótce sprawa zostanie skierowana do Komisji Kultury i Promocji Rady Miejskiej, mamy wielką nadzieję, że nadanie trasie N-S imienia Andrzeja Wajdy zakończy nasze starania.

Poniżej zamieszczamy treść naszego wniosku:

"My mieszkańcy Radomia, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji wnioskujemy o nadanie trasie NS, od ronda Mikołajczyka do ulicy Szklanej w Radomiu –  imienia Andrzeja Wajdy.
W tym celu powołujemy również Społeczny Komitet Nadania Trasie N-S Imienia Andrzeja Wajdy.

Andrzej Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf, jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. Zdobywca Oscara, weneckiego Złotego Lwa, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, Europejskiej Nagrody Feliks i wielu innych.  
Od czasu premiery „Człowieka z marmuru” Andrzej Wajda był zaangażowany w działalność polityczną, wspierając ruch opozycyjny w komunistycznej Polsce, w tym wydarzenia sierpnia 1980 roku. W okresie pierwszej „Solidarności” wszedł w skład komitetu organizacyjnego IV „Solidarnościowego” Kongresu Kultury Polskiej, zainicjowanego przez środowisko solidarnościowe.
W 1988 roku był jednym z inicjatorów powołania Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.
W 1989 roku Andrzej Wajda z inicjatywy Lecha Wałęsy znalazł się wśród kandydatów do parlamentu rekomendowanych przez Komitet Obywatelski „Solidarność”, którego był członkiem. W wyborach do Senatu w okręgu suwalskim wygrał zdobywając ponad sto tysięcy głosów.
Był mocno związany z naszym miastem; od 1934 roku mieszkał w Radomiu tu uczęszczał do szkoły i zdał egzamin maturalny. Był jednym z inicjatorów powstania i darczyńcą Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".
Od 2001 roku Andrzej Wajda jest Honorowym Obywatelem Radomia.
Wnosimy jednocześnie o odstąpienie od zasady upływu 5 lat od śmierci upamiętnianej osoby."

Serdecznie dziękujemy wnioskodawcom, osobom popierającym nasz wniosek i wolontariuszom Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji.

foto: Piotr Drabik, flickr CA

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom