Radomianie dla Demokracji

43. Rocznica Radomskiego Czerwca - Obchody Obywatelskie

43. Rocznica Radomskiego Czerwca - Obchody Obywatelskie

22 czerwca o godzinie 12.00 rozpoczęliśmy Obywatelskie Obchody 43. Rocznicy Radomskiego Czerwca. Kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja partii Zieloni a w imieniu Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji Ireneusz Czarnecki i Iza Skrzek. W obchodach uczestniczyli ponadto: Ruch ODnowa, Stowarzyszenie Wolność Równość Demokracja, przedstawiciele Opozycji Ulicznej z Warszawy, Łodzi i Kielc. 

Przed spotkaniem można było otrzymać bezpłatnie nasze autorskie koszulki "Radom `76 - Początek Wolności" oraz okolicznościowe przypinki.

Podczas uroczystości przedstawiliśmy tło i historię wydarzeń przypominając, że protest zaczął się od naszych - radomskich kobiet, pracownic Zakładów Metalowych. To One stojąc przed halami Zakładów Metalowych rozmawiały o podwyżkach i o tragicznej sytuacji budżetów domowych, To One zainicjowały strajk w Walterze i przerwały pracę - wśród nich Zofia Cieloch, Maria Madej, Henryka Dziocha, Bogumiła Sapińska, Jadwiga Wachnicka, Henryka Wójcicka.
Opisaliśmy kolejność wydarzeń, represje jakie spotkały uczestników protestu i sankcje władz partyjno-rządowych przez, które praktycznie przestało rozwijać się nasze miasto.

Następnie głos zabrał Marek Kossakowski z partii Zieloni, wspominając czasy PRLu i pierwsze próby protestów w Polsce oraz skutkach wydarzeń radomskich w rezultacie, których powstał Komitet Obrony Robotników.
Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, powitała zgromadzonych i zaprosiła na obchody organizowane przez władze miasta. Chwilę swoich wspomnień z czerwca przedstawiła nam Elżbieta Jagiełło z radomskiego Koła Partii Zieloni.

Przypomnieliśmy również historię z 2017 roku związaną z atakiem przez tzw. "narodowców" na nasze legalne zgromadzenie, które przez brak policji zakończyło się pobiciem Andrzeja Majdana. I kuriozalnym oskarżeniem jakoby Andrzej: "Brał udział w bójce zadając ciosy nogami, czym naraża uczestników bójki (czterech narodowców) na utratę życia."

Po zakończeniu zgromadzenia wraz z naszymi gośćmi udaliśmy się na mini-piknik z degustacją naszych radomskich smakołyków.

Tu zdjęcia z wydarzenia.
 

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom